کد خبر: 2327
ف
معرفی «کتاب اطلس فقهی پرندگان ایران»
پایگاه اطلاع‌رسانی اسوگی‌ـ کتاب اطلس فقهی پرندگان ایران تمام معیارها و شاخص های بیان شده در فتاوای فقهای عظام را با پژوهش میدانی کارشناسان سازمان محیط زیست پیوند زده و حکم حلیت و حرمت ۵۳۴ پرنده ایرانی را مشخص کرده است.

کتاب اطلس فقهی پرندگان ایران حاصل پژوهش های فقهی درباره طیور و دانش پرنده شناسی وتجارب و مشاهدات کارشناسان محیط زیست است، این کتاب از یک‌سو موازین و شاخصه‌های حلال و حرام بودن گوشت، تخم و دیگر اجزای پرندگان را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد و از سوی دیگر تحقیقات مربوط به ویژگی‌های جسمانی، محیط زیست و فعالیت، روش پرواز، تغذیه و تولید نسل آنان را گزارش می دهد.

 کتاب اطلس فقهی پرندگان ایران نخستین کتاب از مرکز موضوع شناسی احکام فقهی است؛ در مقدمه این کتاب ملاک هایی که برای حلال یا حرام بودن پرندگان در فقه ذکر شده را گزارش می دهد.

 

در این کتاب بر اساس معیارهای فقهی پرندگان حلال گوشت با رنگ سبز؛ پرندگان حرام گوشت با رنگ قرمز و پرندگان مکروه با رنگ زرد مشخص شده است.

در بخشی دیگر از این کتاب راهنمای نقشه پراکندگی پرندگان در ایران مشخص شده و بعد از آن به بعضی از قوانین شکار و صید پرندگان در کشورمان اشاره شده؛ کتاب اطلس فقهی پرندگان با تلاش پژوهشگران گروه خوردنی ها و آشامیدنی های مرکز موضوع شناسی فقهی و برای شناخت مسائل پرندگان حلال و حرام گوشت در فقه اسلامی سامان یافته است.

این مجموعه تمام معیارها و شاخص های بیان شده در فتاوای فقهای عظام را با پژوهش میدانی کارشناسان سازمان محیط زیست پیوند زده و حکم حلیت و حرمت ۵۳۴ پرنده ایرانی را مشخص کرده است.

غواص ها، کشیم ها، کبوترها، پلیکان ها، بوبی ها، باکلان ها، مارگردن، حواصیل ها، لک لک ها، اکراس ها، فلامینگوها، مرغابی ها، ماهی گیر ها، غوش ها، شاهین ها، سیاه‌خروس، قرقاولها، بلدرچینها، درناها، یلوه ها، هوبره ها، سلیم ها، خرچنگ خوارها و صدف خوارها از گونه های پرندگان ایران است که در این کتاب به حکم فقهی آن ها پرداخته شده است.

نوک خنجری ها، چاخ لق ها، گلاریول ها،  کاکایی ها، پرستو ها، آب شکاف، با قرقره ای، طوطی ها، کوکو ها، شبگرد ها، جغدها، سبز قباسان ها، دارکوب ها، گنجشک ها، بلبل ها، چکاوک ها، کلاغ ها و سار ها نیز از دیگر گونه های پرندگان است که در این کتاب به آن ها پرداخته شده است.

 

 لازم به ذکر است این کتاب به کوشش حسین زارعی زیاری و کاظم پرستگاری در زمستان ۱۳۹۳ به تیراژ ۳۰۰۰ نسخه و با همت نشر معروف و با قیمت ۲۵۰۰۰ تومان به زیور طبع آراسته شده است‌.

 

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.