کد خبر: 2322
ف
معرفی کتاب «مأخذ شناسی مسائل مستحدثه پزشکی»
پایگاه اطلاع‌رسانی اسوگی‌ـ با توجه به حجم زیاد و دقیق بودن مسائل پزشکی، پژوهش‌های انجام گرفته پاسخگوی آن‌ها نبوده و ارائه طرح‌ها و شیوه‌های نوین و جامعی را در این زمینه ضروری می‌سازد که بازنگری در تحقیقات صورت گرفته و شناخت نقاط ضعف و قوت آنها، راه گشا خواهد بود.

کتاب مأخذ شناسی مسائل مستحدثه پزشکی، نوشته محمد هادی طلعتی، در 222 صفحه توسط انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به چاپ رسیده است.

این کتاب در شش فصل به چاپ رسیده  و با بهای هشت هزار تومان عرضه می شود.

پیشرفت های شگرف در علوم پزشکی به ویژه در سده اخیر، پرسش های بسیاری را فرا روی فقیهان و حقوقدانان قرار داده است، با توجه به حجم زیاد و دقیق بودن مسائل، پژوهش های انجام گرفته پاسخگوی آنها نبوده و ارائه طرح ها و شیوه های نوین و جامعی را در این زمینه ضروری می سازد که بازنگری در تحقیقات صورت گرفته و شناخت نقاط ضعف و قوت آنها، راه گشا خواهد بود.

«مأخذ شناسی مسائل مستحدثه پزشکی» کتاب شناسی توصیفی آثار و پژوهش های نگارش یافته در مسائل پزشکی به ویژه مسائل جدید پزشکی از نگاه فقه اسلامی است 

هدف نخست این مجموعه، آشنا ساختن بیش تر محققان و فقه پژوهان با آثار مکتوب نویسندگان و به ویژه آثار جدیدی است که در رابطه با مسائل پزشکی نگاشته شده است؛ با توجه به دو مسلک فکری مهم فقه اسلامی؛ یعنی فقه شیعی و فقه اهل سنت، حوزه شناسایی منابع و متون گردآوری شده در این مجموعه، به آثار نویسندگان در دو حوزه فکری منحصر گردیده است.

 در بخش نخست این کتاب، کتابهای با موضوع اسلام و طب، پزشکی و احکام و همچنین معالجه و درمان نام برده شده اند و همچنین موضوعات کتاب های فصل دوم به این شرح است:

- کنترل جمعیت.

- سقط جنین.

- تلقیح.

- تغییر جنسیت و تصرفات ژنتیکی.

پس از این در فصل سوم کتابهای با موضاعات مرگ مغزی، اجهاض، تشریح و پیوند اعضا بیان شده، در فصل سوم نیز به سه موضوع قانون و طب، مسئولیت طبیب و پزشک پرداخته شده و پس از فصل پنجم که اخلاق پزشکی است، در فصل آخر کتاب هایی با موضوعات بهداشت روانی در اسلام و بیماری ایدز معرفی گشته اند.

بخش های دوم و سوم و چهارم، بخش های اصلی این مجموعه است که مسائل مستحدثه پزشکی غالبا در این بخش ها مطرح شده است.

لازم به ذکر است که در این کتاب، از 586 کتاب با موضوع مسائل مستحدثه پزشکی نام برده شده است؛ مشخصاتی که از هر کتاب بیان شده است شامل نام کتاب، نام نویسنده و انتشارات، سال نشر، تعداد صفحات و در بعضی موارد توضیحی کوتاه از کتاب مورد نظر ارائه گشته است و در نهایت در پایان این کتاب، نمایه عناوین و نمایه پدیدآورندگان و نیز فهرستی از محل انتشار مجلات داخلی و خارجی ضمیمه شده است.

 

 

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.