کد خبر: 2321
ف
معرفی کتاب «مسائل مستحدثه پزشکی»
پایگاه اطلاع‌رسانی اسوگی‌ـ قائلان به حرمت شبیه سازی خود به دو گروه تقسیم شده اند: دسته اول، شبیه سازی را مطلقا حرام می دانند و دسته دوم قائل به حرمت شبیه سازی هستند نه به جهت خود عمل، بلکه به سبب عناوین ثانوی که بر عمل عارض می شود.

جلد دوم کتاب مسائل مستحدثه پزشکی، به همت دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی در 248 صفحه تالیف شده و توسط انتشارات بوستان کتاب به چاپ رسیده است.

این کتاب چهار بخش تقسیم شده است که عناوین آن ها به این شرح است:

- شبیه سازی از منظر فقه و حقوق اسلامی.

- مقایسه تطبیقی مرگ و زندگی در متون دینی و پزشکی.

- نگاهی به یائسگی و آرای فقهی آن.

- استناد به حدیث نبوی در مباحث پزشکی و درمانی.

در بخش اول این کتاب ابتدا به تاریخچه و آثار شبیه سازی و سپس در فصل برخورد مجامع جهانی با شبیه سازی انسان، نظریات گروه های مذهبی مسیحی و برخورد جهان اسلام با شبیه سازی انسان و همچنین عکس العمل شخصیت های اسلامی مطرح شده است.

پس از این دو قسمت، فصل گونه های شبیه سازی و احکام شرعی آنها و فصل آخر از بخش اول با عنوان حکم فقهی و حقوقی شبیه سازی انسان آمده است که در گوشه ای از آن اینگونه بیان شده: قائلان به حرمت شبیه سازی خود دو گروه شده اند: دسته اول، شبیه سازی را مطلقا حرام می دانند و دسته دوم قائل به حرمت شبیه سازی هستند نه به جهت خود عمل، بلکه به سبب عناوین ثانوی که بر عمل عارض می شود.

در ابتدای بخش دوم کتاب کتاب مسائل مستحدثه پزشکی به بررسی تعریف حیات و گونه های حیات در متون روایی پرداخته و سپس در فصلی که به موضوع مرگ اختصاص داده شده است اینگونه بیان شده: همچنان که حیات با روح در ارتباط است، مرگ نیز با آن پیوندی همیشگی دارد، اگر حیات، عبارت از تعلق روح به بدن است، مرگ نیز از میان رفتن این تعلق می باشد، از میان رفتنی پایانی و غیر موقت؛ در این قسمت پس از بیان تعریف مرگ در حوزه دینی به تعریف و آثار مرگ در حوزه پزشکی می پردازد.

بخش سوم در دو فصل به بررسی یائسگی و آرای فقهی آن می پردازد و پس در آخرین قسمت از این کتاب، استناد به حدیث نبوی در مباحث پزشکی و درمانی را بیان نموده.

در قسمتی از فصل آخر این کتاب این چنین آمده: احادیثی که درباره اصل درمان، عمل به سفارش های درمانی و مصرف دارو و پیگیری معالجات است؛ این گونه احادیث، تشریع تلقی می شوند و پیروی از آنها بایسته است؛ چرا که درمان شدن یا نشدن بیماری و رسیدگی یا عدم رسیدگی به جسم، از افعال مکلفان است و از دیگر سوی شرع و تشریع آمده تا افعال مکلفان را سامان بخشد و بیان کند کدام یک از این افعال واجب، کدام حرام، کدام مستحب و کدام مکروه است و کدام یک نیز انجام دادن و انجام ندادنش ترجیحی ندارد و مباح یا جایز به معنای اخص است.

لازم به ذکر است که این کتاب با قیمت 3500 تومان به فروش می رسد.

 

 

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.