کد خبر: 2283
ف
همایش طب سنتی اسلامی برگزار شد
پایگاه اطلاع‌رسانی اسوگی‌ـ همایش طب سنتی اسلامی با حضور مسعود بهمنی داروساز گیاهی در فرهنگسرای فناوری اطلاعات برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی اسوگی مسعود بهمنی داروساز گیاهی بعدازظهر سه‌ شنبه 7 دی‌ماه در همایش "طب سنتی اسلامی" که در فرهنگسرای فناوری اطلاعات برگزار شد با اشاره به اینکه در پزشکی کهن داروهای گیاهی استفاده می‌شده، اظهار داشت: دارو از کلمه دار به معنای درخت گرفته شده است.

 

وی ادامه داد: فردوسی حکیم نیز در شرح پادشاهی انوشیروان در میان راه با وجود بیماری که به وجود می‌آید در ابیات خود به طب گیاهی اشاره می‌کند، در قالب داستان رستم نیز پزشک به دستور سیمرغ گیاهی را برای مادر رستم تجویز می‌کند تا از آن بیماری خارج شود، این داستان‌ها نشان می‌دهد که دارو گیاهی و طب سنتی از گذشته وجود داشته است.

 

داروساز گیاهی تاکید کرد: طب، صنعتی است که از کهن به خاطر شیوع برخی از بیماری‌ها به وجود آمده است و در آن فرد بیمار قادر به درمان خود نیست، طب پزشکی در کتاب ابو علی سینا آمده است، این کتاب هنوز در دانشگاه‌های پیشرفته خارجی تدریس می‌شود و بسیاری از مشکلات پزشکان را حل می‌کند.

 

بهمنی یادآور شد: طب سنتی در مرحله اول نیاز به فقه اسلامی دارد، در طول تاریخ از بسیاری از بزرگان ما کتاب‌های پزشکیبه جای مانده است، در همین راستا باید گفت برخی علوم باید از سوی یک پزشک فرا گرفته شود، ابتدا علم اخلاق توسط پزشک باید یادگیری شود، به این معنا که پزشک باید با اخلاق خوب با بیمار رفتار کند، علم دیگر علم حکمت است که برای تایید و درک معانی است به عبارتی نیمی از بیماری مریض به تشخیص درست پزشک منوط است.

 

وی افزود: علم بعدی منطق است که به خاطر جلوگیری از استدلال غلط است، در مرحله بعد علم طبیعیات مطرح می‌‌شود، همچنین علم هندسه برای درک صحیح از اشکال دستگاه‌های بدن نیاز است، یکی دیگر از علوم علم هییت (برای شناخت طبع، سرد و گرم بودن یک سرزمین) می‌باشد، علم نجوم هم برای مسائل حسابداری در داروسازی استفاده می‌گردد، در آخر هم علم چهره شناسی یا روانشناسی از ملزومات یک پزشک محسوب می‌شود.

 

داروساز گیاهی با بیان اینکه طب سنتی در حالت تلفنی خیانت به بیمار است، خاطرنشان کرد: یک امور طبیعیه در داخل ما قرار دارد که تعالی یک اتفاق در درون انسان ایجاد می‌کند و بیشتر مخصوص به اعصاب و روان است، بنابراین تا زمانی که پزشک چهره شما را نبیند و وضعیت بیمار را بررسی نکند چگونه می‌تواند معالجه کند.

 

بهمنی با اشاره به موضوع انواع مزاج در انسان تصریح کرد: مزاج به دو بخش تقسیم می‌شود: مزاج جبلی ( قبل از تشکیل نطفه یک انسان تا زمان مرگ با انسان همراه است و به سختی می‌توان آن را در خود تغییر داد)، در واقع 80درصد از بیماری انسان‌ها از تغییر این مزاج ایجاد می‌شود، مزاج بعدی مزاج ثانویه است ( مزاجی که توسط خود انسان شکل می‌گیرد و رفتار فرد بروی آن تاثیر می‌گذارد) ، در مزاج ثانویه استفاده دارچین و زنجبیل بسیار توصیه می‌شود، دارچین و زنجبیل باید در تمام نوشیدنی‌ها و غذاها استفاده شود، لازم به ذکر است این دو ادویه گرم و خشک است.

 

وی بیان کرد: استفاده از هویج پخته متاسفانه در غذاهای ایرانی فاجعه است زیرا قند را به شدت بالا می‌برد، یکی از غذاهایی که در کشور ایران جا افتاده است غذایی به نام خوراک آب دو خیار است که از نظر مزاجی فوق‌العاده است چون مزاج سرد و گرم در آن در حالت توازن قرار می‌گیرد.

 

داروساز گیاهی با بیان اینکه خون به چهار بخش تقسیم می‌شود، عنوان کرد: بروی یک شیشه آزمایش خون ابتدا یک ماده زرد رنگ قرار می‌گیرد که "صفرا" نام دارد، کار صفرا کمک کردن به حرکت خون در رگ‌ها است، قسمت میانی شیشه ماده "دم" قرار دارد که خون در آنجا خالص شده است، قسمت بعدی "بلغم" است ( اگر بلغم بدن بالا باشد حالت بی‌حالی، ضعف، خواب طولانی، سردرد صبحگاهی، بوی بد دهان و نوسان وزن به وجود می‌آورد) و همچنین در ته نشینی شیشه آزمایش خون "سودا" قرار می‌گیرد که قرمزی آن به شدت پررنگ است، اما کسی که بخواهد بگویید بدن من سالم است باید در این چهار بخش خون او توازن برقرار باشد.

 

بهمنی با اشاره به اینکه رعایت برخی نکات نیز در سلامت انسان نقش دارد، گفت: طب سنتی برای بدن سالم خواب ساعت 10 تا 4 صبح را توصیه می‌کند زیرا هر یک ساعت خواب قبل از 12 دو ساعت محسوب می‌شود، خواب ظهر هم فقط ببیست دقیقه از نظر طب سنتی مجاز است( به این شکل که هر زمان از ظهر که توانستید بخوابید مهم نیست بلکه زمان بیست دقیقه باید رعایت شود).

 

وی افزود: در ورزش کردن هروز 30دقیقه ورزش برای هر انسانی توصیه می‌شود، از نظر طب سنتی انجام این رفتار به مدت یک ماه باعث می‌گردد که انسان پس از یک ماه اگر این کار را هم انجام ندهد بدن به شکل منظم کالری بسوزاند، به همین منظور پیاده‌روی خیلی توصیه می‌شود زیرا کالری زیادی می‌سوزاند (البته طب سنتی پیاده‌روی در تردمیل را اصلا پیشنهاد نمی‌کند).

 

داروساز گیاهی با اشاره به اینکه طبع انسان به چهار بخش صفرا گرم و خشک، دم گرم و تر، بلغمی سرد و تر، سودا سرد و خشک تقسیم می‌شود، تصریح کرد: این تقسیم‌بندی در بدن همه انسان‌ها وجود دارد و تنها میزان آن کم و زیاد است، این نکته را نباید فراموش کرد که گرما برای بدن بهتر است زیرا در طبع‌های سرد و خشک بیماری بیشتر وارد می‌شود و در ضمن بیمار‌های آنها نیز مهلک‌تر است،برای نمونه یکی از بدترین آنها سرطان و ام اس است.

 

بهمنی ادامه داد: در طب سنتی توصیه می‌شود انار با آب و سرکه، فلفل و دارچین در مدت 70دقیقه جوشانده شود و سپس آن را استفاده کنید زیرا این تغذیه به کمک اکثر دستگاه‌های می‌رود، همچنین نباید فراموش کرد که میوه‌های قرمز طبع گرم دارد و باید به شیوه استفاده از آنها دقت کرد، برای نمونه هندوانه یک میوه با طبع گرم است که نباید در یخچال نگهداری شود و حتما هم با پوسته سفیدش باید آن را خورد.

 

وی با بیان اینکه برای سلامت بودن شش فاکتور صدرصد همیشه وجود دارد، خاطرنشان کرد: اولین فاکتور هوا است( بانوان شمال پوست بهتری نسبت به کویر دارند )، سپس حرکت و سکون مطرح می‌باشد ( بی‌تحرکی در زندگی امروز بشر فوق‌العاده تاثیر مثبت و منفی دارد)، فاکتور دیگر خواب و بیداری است( 10 شب الی 4 صبح بهترین موقع برای خوابیدن است)، طعام و نوشیدنی از دیگر موارد به شمار می‌آید ( در این بخش وعده‌های غذایی مهم است).

 

داروساز گیاهی با اشاره به اهمیت وعده‌های غذایی گفت: صبحانه تا قبل از 8 صبح باید صرف شود، همچنین ناهار تا قبل از 13 و شام تا 8شب برای خوردن مناسب است، از سوی دیگر از نظر طب سنتی آب یخ داخل یخچال یا آبی که داخل آن یخ بیندازید توصیه نمی‌شود زیرا آب خودش طبع سرد دارد و اگر آن را سرد کنید باعث پوکی استخوان می‌شود.

 

بهمنی در راستای جدول نوشیدن آب برای یک انسان در طول روز اظهار کرد: براساس طب سنتی باید 13 لیوان آب در طول یک روز نوشید، ابتدا باید دو نیم لیوان آب در حالت ناشتا دو ساعت قبل از صبحانه نوشید، از طرفی دیگر نیم ساعت بعد از صبحانه تا نیم ساعت قبل از ناهار نیز باید پنج لیوان آب خورد، در آخر هم نیم ساعت بعد از ناهار تا نیم ساعت قبل از شام نوشیدن سه لیوان آب توصیه می‌گردد.

 

وی ادامه داد: قبل از خواب دو و نیم لیوان آب باید خورد زیرا همین امر باعث می‌شود فرد راحت‌تر بخوابد و سر ساعت مشخص بیدار شود، این جدول در تمام فصل‌ها به همین شکل است، البته فراموش نشود خوردن آب در میان غذا مطلقا ممنوع است، در بخش طعام خوردن آب معدنی، کنسرو و سس برای سلامتی ویرانگر است زیرا حاوی گلوتن است، همچنین در نوشیدنی چون چای بعتر است با توت یا کشمش خورده شود، لازم به ذکر است در طب سنتی نوشیدنی‌هایی چون چای، نسکافه و آب میوه جای آب را نمی‌گیرد.

 

داروساز گیاهی با اشاره به استفراغ و احتناق به عناون دیگر فاکتور سلامتی یادآور شد: این دو مورد نیز برای سلامتی بسیار خوب است زیرا نشان از سلامت و مبارزه‌گری بدن دارد، همچنین آخرین فاکتور سلامتی امراض انسانی ( بیماری که بر ما نایل می‌شود و یا ما خودمان بر خود نایل می‌کنیم، برای نمونه اعتیاد موجب می‌شود انسان در معرض بیماری هپاتیب یا ایدز قرار گیرد) می‌باشد.

 

بهمنی تاکید کرد: در بین سن 0 تا 30 طبع انسان گرم و تر است و از 30 تا 70 سال سرد و خشک می‌شود و اگر این طبع براساس روال طبیعی تغییر کند خوب است، نوع طبع فرد در رفتار او تاثیر دارد، رفتار خشن به دنبال طبع گرم و خشک شکل می‌گیرد، رفتار هیجان حاصل طبع گرم و تر است، رفتار ترس از طبع سرد و تر می‌آید و رفتار افسردگی از طبع سرد و خشک نشات گرفته است، در این میان باید به رفتار غم هم اشاره کرد که از طبع سرد و خشک می‌باشد ( به همین منظور است که در مراسم ترحیم از گلاب و خرما که گرم است استفاده می‌کنند).

 

وی با بین اینکه طبع طعم‌ها به شش بخش تقسیم می‌شود ابراز کرد: طعم ترش طبع سرد و خشک و گاهی سرد و تر را دارد، طعم تلخ طبع گرم و خشک و طعم شیرین هم معتدل مایل به گرم می‌باشد، همچنین طعم شور و تند شامل طبع گرم و خشک می‌شود، در آخر طعم هم طعم بی‌مزه مربوط به طبع سرد و تر می‌گردد، در این میان سه طعم تلخ، تند و ترش ضامن سلامتی است، ترشی‌ها اصولا ضد چربی است مثل انار ترش یا غوره، تلخی‌ها ضد قند هستند مانند بادام تلخ یا زیتون درختی و طعم تند مثل نعناع یا فلفل اکسیر جوانی دارد.

 

داروساز گیاهی در پایان با اشاره به چند نکته به سخنان خود خاتمه داد:

* لبنیات‌ها 90درصد طبع سرد دارد، به عبارتی باید به همراه مواد دیگر خورده شود برای نمونه دوغ با نعناع یا عرق کاکوتی خورده شود مشکلی ندارد، یا شیر با موم عسل یا برخی شیره‌ها باید خورده شود*

*گیوی، گوجه فرنگی یا توت فرهنگی میوه‌های ترکیبی است و طبیعی نمی‌باشد *

* میوه‌ها در کنار هم خورده نشود و یک میوه را انتخاب کنید و از آن چندتا بخورید *

* چای نعناع برای از بین رفتن موهای زائد در زنان و پروستات در آقایان توصیه می‌شود *

* سونا بیماری سرماخوردگی را خوب نمی‌کند بلکه کمی از شدت آن می‌کاهد *

* ریزش مو در ایران بسیار بالا است زیرا ما همانند کشوری چون هند از ادویه جات زیاد استفاده نمی‌کنیم *.

 

مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.